Ostrzeżenie – Boutique Investment

Ostrzeżenie – Boutique Investment

Od kilku dni ostrzegam, że obecna sytuacja w kraju może sprzyjać nowym typom oszustw, narażających firmy i osoby na dosyć przykre skutki.

I tak kilka dni temu, ktoś kto czyta moje ostrzeżenia, podesłał mi adres strony https://investment-boutique.pl/nasza-filozofia/ ze wskazaniem, że strona ta należy do nieznanej firmy posługującej się nazwą Boutique Investment.

 

Z przekazanych mi informacji wynikało, że za pośrednictwem tej strony ktoś dociera do zainteresowanych klientów i zachęca ich do inwestowania za ich pośrednictwem w nieruchomości oraz projekty deweloperskie, z którymi nie mają nic zupełnie wspólnego. Podjąłem się zadania prześwietlenia i strony i prowadzonej przez nią działalności. Pierwsza rzecz, która mnie od razu zaskoczyła, że tego rodzaju działalność nie jest poza tą stroną, w żaden sposób  reklamowana.

 

Od razu na wstępie ustaliłem, iż strona ta nie reprezentuje żadnej firmy pod nazwą Boutique Investment, a sprzedaż czy pośrednictwo w inwestowaniu w prezentowane tam pod linkiem https://investment-boutique.pl/real-estate/ nieruchomości, żaden z zapytanych mnie deweloperów i inwestorów nie potwierdził, aby kiedykolwiek zgodził się na pośredniczenie i reprezentowanie przez Boutique Investment ich inwestycji. Poniżej screeny tychże nieruchomości (gdyż podejrzewam, że strona za chwilę zniknie)

Bezskuteczne wydaje się wykorzystywanie Googla oraz analizy strony pod kątem ustalenia, kto skrywa się pod nazwą Boutique Investment. Nie ma takiej firmy w KRS, a firmy posługujące się tą nazwą w jakichś swoich projektach czy przedsięwzięciach, nie mają z tą stroną nic wspólnego. Dlatego zapraszam do przyjrzenia się wraz ze mną co kryje się za tą wirtualną witryną pod nazwą Boutique Investment.

Na stronie https://investment-boutique.pl/nasza-filozofia/  Boutique Investment prezentuje osoby rzekomo reprezentujące te przedsięwzięcie.

 

 

 

Nic bardziej mylnego. Dzięki analizie fotografii oraz umieszczonych przy fotografiach biogramów szybko można odkryć, że zdjęcia nie pasują do samej treści wskazanych Bio. Dzięki wykorzystaniu narzędzi do analizy zdjęć można dotrzeć bez trudu do ich autora. Jest nim znany fotograf Marcin Szajnfeld, którego zdjęcia zostały po prostu skradzione ze strony  https://szajnfeld.pl/portfolio/zdjecia-biznesowe/  oraz przerobione. Czy zrobił to właściciel domeny czy zrobił to nieświadomie twórca tej strony wynajęty przez właściciela, trudno jest teraz stwierdzić, mam nadzieję, że zrobią to zainteresowane organy ścigania. Ja przynajmniej skontaktowałem się z Panem Marcinem, który od razu powiedział, że poza pierwszą osobą, inne osoby na zdjęciach, to nie są osoby podpisane na stronie, a jedno ze zdjęć należy do jego bliskiego kolegi. Sam Pan Marcin poinformował mnie, że jak tylko ustalę właściciela domeny, to natychmiast poda go do sądu. Powinny to też zrobić osoby, których wizerunek bezprawnie został wykorzystany. Z chwilą jak tylko umieszczę te ostrzeżenie, przekażę dane właściciela domeny Panu Marcinowi.

 

Kto sam chciałby się dowiedzieć, kto jest właścicielem domeny: investment-boutique.pl wystarczy, że sam sprawdzi wykorzystując proste narzędzie pod adresem: https://www.dns.pl/whois Po wpisaniu nazwy domeny, wyświetlają się wszystkie dane rejestracyjne. W zakładce „Abonent” są wszystkie potrzebne dane. Analiza tych danych wskazuje na pośrednika ubezpieczeniowego zamieszkałego w Kędzierzynie Koźlu. Interesujące są adresy wskazane jako miejsca spotkań. Wszystkie wskazane miejsca, to adresy biur wirtualnych, gdzie zarejestrowanych jest w zależności od miasta od przeszło 170 do tylko 19 firm. Ma to zapewne na celu utrudnienie ustalenia osób faktycznie działających w tym przedziwnym projekcie.

Skontaktowałem się również z niektórymi zarządzającymi nieruchomościami ofertowanymi na stronie. Oni również zrobili wielkie oczy i zdziwili się, że ktoś bez ich zgody wykorzystuje ich projekty do „sprzedaży” i „inwestycji”. Nie wiem, które inwestycje są też w ofercie biur inwestycyjnych i domów maklerskich – warto by ktoś od razu zerknął i to sprawdził. Niewykluczone, że i ich klienci są narażeni na wyłudzenia.

I tu dochodzimy do clou całej sprawy.

Już wiem, że firma wysyła do swoich potencjalnych „klientów” emaile i zachęca do spotkań i inwestowania w ich „produkty”.

Czy już udało im się pozyskać „klientów”? Nie wiem. Ale wiem, że prawdopodobnie sprawą zainteresowała się słusznie Komisja Nadzoru Finansowego. Czy ich działania będą skuteczne, tego niestety nie wiem. Ale wiem, że osoby ukrywające się pod tą stroną wciąż działają i zapraszają na spotkania. Bardzo nieufnie zaś podchodzą do zapytań kierowanych poprzez formularze i emaile umieszczone na stronie. Dlatego zachęcam, aby deweloperzy i inwestorzy, którzy sprzedają swoje inwestycje i poszukują na nie chętnych jak najszybciej ostrzegli swoich klientów, że mogą być ofiarą oszustwa.

Nie wiem jaki jest modus operandi działania Boutique Investments.

Mogę tylko podejrzewać. Ale na pewno odradzałbym powierzania jakichkolwiek pieniędzy Boutique Investment a na pewno ostrzegłbym wszystkich znajomych i klientów, iż są narażeni na wyłudzenie za pośrednictwem tej strony. A wszystkich moich Czytelników proszę: bądźcie ostrożni. Sprawdzenie w/w danych, weryfikacja i badanie strony zajęło mi faktycznie kilka godzin. I tyle mniej więcej zajmuje specjaliście zweryfikowanie podobnych projektów. Warto być przezornym, sprawdzać tego rodzaju projekty nim się sięgnie do własnej kieszeni. Można w ten sposób oszczędzić całkiem spore kwoty i ominąć morze stresu.

 

PS: Firmy poszkodowane w wyniku działania w/w strony proszone są o kontakt poprzez formularz na tej stronie. Zostanie im przekazana im bardziej obszerna informacja o badaniu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *