FAQ

Co zrobić, gdy staram się o leasing, kredyt a odmawiają mi finansowania?

To coraz częstszy problem. Firma działa, ma przychody albo rozpoczyna działanie, ma już klientów, pierwsze kontrakty, zaczyna zarabiać, ale potrzebuje finansowania, samochodu czy sprzętu i kiedy składa wniosek słyszy – Sorry.

Musimy odmówić. Na pytanie o powody odmowy – często słyszy się ciszę, albo potworne bzdury. W tym momencie pojawiam się ja.

Najpierw kilka zdań wyjaśnienia. Co jest powodem odmów? Jest kilka przyczyn: opinie na rynku, to co wiedzą banki, firmy finansujące o Tobie, nie napawa ich optymizmem. Czasami analityk znajdzie jakąś informację w sieci, która go wystraszy, bo jej nie zrozumie albo ją opacznie zinterpretuje i lądujesz na dziwnych “czarnych listach”. Wiele firm nie wie, że na ich konto przypisuje się działania ludzi o podobnych nazwiskach, czasami kiedyś powiązanych w KRS czy poprzez wspólne inwestycje a ich grzechy spadają na Was, nic z tym nie mających wspólnego.

Niestety wiele instytucji bankowych i leasingowych podnosi kryteria oceny ryzyka. To pierwszy problem. Im większa firma finansująca tym kryteria przyznawania finansowania są wyższe. Duże banki i spółki córki finansujące w zakresie leasingu, faktoringu zaczynają wybierać sobie na klienta firmy, które generują minimalne ryzyka.

Drugim problemem są ich niedoszkoleni lub niedoświadczeni analitycy ryzyka. To ludzie, którzy analizując wasze wnioski, bilanse, historie na koncie, oceniają, jakie ryzyko wiąże się z dalszym funkcjonowaniem Waszej firmy. Dobrze jest, kiedy zatrudniają mądrych analityków, z doświadczeniem w biznesie, mających wysokie doświadczenie i znających specyfiki biznesowe przedsiębiorców działających w naszym kraju. Ale to są nieliczne osoby. Większość analityków, to ludzie, którzy nigdy nie prowadzili biznesu, nie wiedzą często jaka jest specyfika danej branży, nie znają nawet prawa handlowego, nie znają parametrów brzegowych tego, jak i gdzie dany biznes i w jakich warunkach jest ryzykowny a kiedy i jak ryzyka są minimalizowane.

Wielu moich klientów nie ma zielonego pojęcia, czemu odmawia się im finansowania a gdy w końcu zmuszą firmy do tego by podały im powody odmowy, kopara im opada i mają ochotę wyrywać sobie włosy, składać pozwy i walczyć. Spokojnie! Chociaż często okazuje się, że słusznie się wkurzają, na pójście na wojnę przyjdzie czas. Najpierw można wszystko załatwić legalnie i polubownie, ale trzeba wiedzieć jak. Ja to przynajmniej wiem. np. skąd za przeproszeniem analityk ryzyka, który całe życie pracując w banku,  te życie to jakieś 27-35 lat może wiedzieć, że innymi prawami rządzą się czasami firmy działające w tej samej branży? Skąd taka osoba może wiedzieć, że jedna firma z tej samej ulicy to kanciarz a firma z na przeciwka, to coraz lepiej prosperujący biznes? Z samego bilansu może tego wcale nie wyczytać? Skąd mogą wiedzieć, jakie operacje dokonywane przez firmę są konieczne, by na rynku przetrwać? Przecież nikt tym się ani nie chwali, ani o tym nie pisze. I tu potrzebny jest ktoś taki jak ja.

Przepracowałem w bankach i sektorze finansowym ponad 10 lat. Własny biznes prowadzę już ponad dwa lata, lista moich klientów i branż w jakich działają jest długa. Wiem czego się obawiają analitycy, wiem jak zbadać Klienta, by te obawy rozwiać. Dlatego jeśli walisz głową w mur, nie wiesz czemu odmawiają Ci finansowania, po prostu się skontaktuj ze mną. Jakie są możliwości? Najpierw podpiszemy NDA, byś mógł mi pokazać swój biznes. Poznając go, szybko zobaczę, czy to, co robisz nie jest oszustwem, bo oszustom nie pomagam – to moja główna zasada, dzięki której instytucje finansowe znając moją wysoką reputację, mi ufają. Jak Ty mi zaufasz, odsłonisz się, spojrzę na Ciebie oczami bankowca, leasingodawcy, faktora i zobaczę to, czego on nie widzi. Rozumiesz? I dzięki temu, kiedy zobaczę, że jesteś OK, będę pomagał zaufać firmom finansowym także Tobie. Szybko przekonasz się, że chociaż czasami jestem upierdliwy, to jednak rozwiewam wątpliwości po obu stronach – u Ciebie i po stronie potencjalnie finansujących. Na tym właśnie zarabiam. Nie jestem pośrednikiem finansowym – jestem doradcą i doradzam, jak doprowadzić biznes pomiędzy Tobą a finansującym do sukcesu i obopólnej korzyści. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj też, że banki czy firmy leasingowe to nie koniec świata. Każda instytucja finansowa ma inne polityki i priorytety.

Jedni nie chcą Cię finansować? To inni zechcą. Dzisiaj na rynku jest sporo firm zarabiających na finansowaniu. Współpracuję z wieloma  firmami, finansującymi firmy, których nikt nie finansuje, np. takimi którym odmówiono finansowania bo nie chciało się analitykowi wysłuchać racjonalnych argumentów. Dlatego zapraszam do kontaktu – jestem w stanie połączyć tych, co potrzebują wsparcia finansowego z tymi, którzy finansują. Moją rolą jest dotarcie do prawdy i pokazania finansującym, że nie ma strachu, że warto zaufać moim Klientom. Jak na razie nie mam tutaj niepowodzeń, dlatego zachęcam do kontaktu. PS: obecnie z racji obsługi firm wynajmujących samochody w wynajmie krótko, średnio i długo terminowym na zasadzie B2B pomagam w szybkim wynajmie samochodów na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach – jedna rata za wszystko.

 

Jak to wszystko jest proste, przekonaj się – wystarczy, że prześlesz mi swoje zapytanie i dane kontaktowe tutaj: https://mcconsultant.pl/kontakt/

 

Zobacz wszystkie pytania

W mojej firmie wszyscy się znamy, więc niemożliwe jest, by ktoś mnie okradał….

Wielu współmałżonków uważa, że ich partnerzy są im wierni. Żyją tak latami do czasu, kiedy współmałżonek nie obwieszcza im decyzji o odejściu, albo dowiadują się, że przedłużająca się nieobecność to efekt burzliwego romansu. Ponad 46% wszystkich par w taki sposób kończy swój byt. Same osoby nieuczciwe, nie czerpią osobistych korzyści kosztem Państwa i Państwa firmy w sposób łatwy do wykrycia. Jak okazało się w przeprowadzonych przeze mnie badaniach, oszust kryje się w niewielkiej grupie osób – tylko 0,3% ogółu zatrudnionych w firmie to osoby podejmujące się decyzji niekorzystnych dla firmy wynikających z ich nielojalności, nierzetelności i np. chęci zemsty. Większość tego rodzaju wrogich działań trwa też średnio wiele lat (około 7) – przez co kiedy np. ktoś naraża nas na niewielkie straty ale w długim przedziale czasu, ich suma może być odczuwalna. Około 94% firm w Polsce (według badań prowadzonych przez firmy audytorskie Big4) odkryło u siebie, że byli celem oszustw i wyłudzeń. Z tego 46% to oszustwa, których sprawcami byli pracownicy firmy. A średnia kwota strat ponoszonych z tytułu fraudów wynosi obecnie od 3 do 8% obrotów firmy rocznie. Czy to nie jest kwota, o jaką warto powalczyć? Ja Cię będę kosztował promil tej kwoty!

Możesz przyjąć, że jeśli znasz wszystkich i wiesz o swoich partnerach, załodze, kooperantach wszystko – to możesz mieć rację – nie jesteś okradany, albo… albo jesteś okradany, oszukiwany, tracisz masę pieniędzy tylko tego nie dostrzegasz. Bo dzieje się to w bardzo ukryty, przemyślany sposób, sam proceder jest rozciągnięty w czasie, a zwykle robi to ktoś, o kim jesteś przekonany, że “tego akurat zrobić mi nie jest w stanie”. Przez 25 lat, jak policzyłem kiedyś przed wywiadem z dziennikarzem, przez moje ręce przeszło 4000 zawiadomień do organów ścigania. Około 2000 osób zostało zatrzymanych przez organy ścigania w miejscu swojej pracy. Największa firma, w której wykrywaliśmy wraz ze współpracownikami nieuczciwych pracowników, w szczytowym okresie zatrudniała blisko 90 000 ludzi. Największa kwota strat z tytułu jednej tylko transakcji przekroczyła ponad 100 milionów złotych. Sprawcy do dzisiaj uniknęli kary, chociaż sprawa była głośna. Udało się odzyskać 90% tej kwoty, ale było to kosztowne. Winni strat stracili pracę, a świat zapomniał o nich. Ja jednak pamiętam, jak moi Szefowie byli zdziwieni, kiedy odkrywali, kto ich okradał, oszukiwał i co o nich myśleli. Jeśli trafiłeś na moją stronę, jesteś Prezesem, Dyrektorem, Właścicielem biznesu, firmy – prawdopodobnie już wiesz, że Cię okradają. Jeszcze może nie wiesz jak. Albo wiesz, ale nie masz pomysłu jak to rozwiązać. Ale dowiesz się, jeśli mnie zaangażujesz. Na pewno jeśli Cię nie okradają, to pomogę Ci zabezpieczyć biznes tak, że faktycznie będziesz mógł spać spokojnie. Lepiej jednak, gdy pozwolisz mi rzucić okiem i sprawdzić, czy jakiś oszust “nie pozbawia cię najcenniejszych zasobów  Twojej firmy”…

Zobacz wszystkie pytania

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kontaktu. Spotkanie pozwala wymienić się informacjami, opisać problem, obgadać szczegóły. Najlepiej spotkajmy się w Twojej firmie. Czasami w ten sposób będziemy mogli porozmawiać swobodniej. Bardzo trudno jest czasami rozmawiać o trapiących problemach. Ale warto sobie uzmysłowić, że wszyscy od czasu do czasu mają problemy. Nie spotkało Cię nic wyjątkowego. Cokolwiek powiesz, pozostanie tajemnicą. Możemy na początku spotkania podpisać umowę o zachowaniu poufności. Ale i bez tego, nie chwalę się nikomu o tym, o czym mi opowiesz. Potem masz czas na podjęcie decyzji, ale zapewniam Cię, że zwlekanie z decyzją nie służy Tobie. Wiele problemów rozwiązuje się szybciej i taniej, jeśli zabiera się za nie jak najszybciej. Jeśli nie chcesz się fatygować, zadzwoń, napisz emaila. Przez moją stronę możesz przesłać ogólny zarys problemu, przekazać swój email i chwilę poczekać. Jak tylko będę miał czas, oddzwonię czy odpiszę.

Zobacz wszystkie pytania

Jak możecie mi pomóc?

Nie wiemy jak Ci pomóc, dopóki się nie skontaktujesz i nie powiesz co Cię trapi. Ale jak to zrobisz, poznamy Twój problem. Następnie już na spotkaniu, możemy zaproponować Ci rozwiązania, z których wybierzesz te, które uznasz za najlepsze. Najczęściej problemy mi przekazywane, wymagają wstępnego przeanalizowania, dokonania wstępnych ustaleń. Wszystkiego się dowiesz w rozmowie. Nie jesteśmy agencją detektywistyczną. Dlatego nie robimy tajemnic z tego jak chcemy rozwiązać Twój problem. Dbamy o to, by wiedza jaką nam przekazujesz, pozostała tajemnicą. Dokładnie wiem, jak trudno się przekonać do podzielenia się problemem z innymi. Osoby, które będą zajmować się Twoją sprawą często nie wiedzą, dla kogo pracują i kto korzystać będzie z ich wiedzy. Oni pracują dla mnie i to ja jestem ich zleceniodawcą. Dzięki temu zawsze otrzymasz to, co jest niezbędne a ja pilnuję, by wykonywano konkretnie to, czego oczekuje mój Klient. Jeśli chcesz np. bym sprawdził Ci potencjalnego Klienta, nie otrzymasz ode mnie wielostronicowego wydruku z KRS czy informacji znalezionych tylko w sieci. Moje raporty mają pomóc Ci podjąć decyzję. Jeśli określimy co chcesz osiągnąć – ja i moi współpracownicy zrobią wszystko, byś otrzymał to, o co prosisz.

Zobacz wszystkie pytania

Ile to kosztuje?

Ile to kosztuje?

To ostatnie pytanie, jakie zadają mi Klienci. Wiele rzeczy kosztuje niewiele, ale wymaga sporo zachodu, zmusza do przeprowadzenia szeregu rozmów, dotarcia do określonych ludzi, organizacji, firm czy ekspertów. Niektórzy ludzie każą sobie płacić za te informacje, wiedzę czy przemyślenia. Czasami trzeba zaangażować detektywów, wysłać za granicę ludzi, którzy dotrą do interesujących nas miejsc, osób czy wiedzy. To wszystko kosztuje. Również czas, koszty mojej pracy kosztują. Wielu ludziom wydaje się, że to wszystko jest bardzo łatwe. Niestety nie jest. Ale jeśli chcesz wiedzieć, ile mogą kosztować niektóre usługi, podam Ci przykładowe ceny. Czasami detektyw musi sprawdzić i pojechać na drugi koniec Polski za człowiekiem, firmą czy sprawdzić, czy dana grupa osób działa lub spędza czas w jakimś miejscu. Koszt takiego wyjazdu, to poza benzyną, hotelem, także koszt jego asysty – czyli jednego a nawet dwóch detektywów. Czasami dla kamuflaży, detektyw bierze ze sobą koleżankę, której też trzeba zapłacić. Koszt np. sprawdzenia gdzie podziewa się nasz dyrektor, kiedy deklaruje, że wyjeżdża do Klienta albo na spotkanie biznesowe do Zakopanego, może więc wynieść od 1500 do nawet kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy od okoliczności i co Klient od takiego sprawdzenia oczekuje. Jeśli ten wyjazd ujawni, że spotyka się z konkurencją, przekazuje jej poufne informacje, to udokumentowanie procesowe bywa bardzo kosztowne. Na szczęście wszystkie koszta można potem odzyskać. Tak więc sama usługa tylko pozornie jest kosztowna. Również zbadanie partnera zagranicznego – można względnie oszacować. Wyjazd poza granicę kraju, koszt przelotu, hoteli, usług lokalnych detektywów, albo dotarcie do osób “dobrze poinformowanych” może sprawić, że taki koszt sięgnie nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Ale może też wynieść zdecydowanie mniej, gdy okaże się, że sprawa może być załatwiona przez współpracujących z nami lokalsami. Wtedy odpadają koszty wyjazdu.

By nie komplikować sprawy – ja w odróżnieniu od innych szczegółowo analizuję sprawę, robię dokładny kosztorys przedsięwzięcia, pokazuję co i ile kosztuje i tak na prawdę tylko od Ciebie zależy ile będzie Cię kosztować nasza usługa. Kiedy przedstawimy Ci szczegóły, może okazać się, że nie chcesz wcale wiedzieć wszystkiego. Może Cię tylko interesować, jedna prosta informacja – czy warto z daną firmą robić interesy, czy facet jakiego poznałaś na kongresie menadżerów to nie oszust i mówił prawdę deklarując, że jest samotnym kawalerem z odzysku. A to czasami może naprawdę kosztować niewiele. Im więcej chcesz, tym więcej płacisz – to Ty decydujesz, co z naszego menu usług wsadzisz do swojego koszyka.

 

Zobacz wszystkie pytania

Jak może mi Pan pomóc

Jak może mi Pan pomóc?

 

Generalnie w wielu sprawach może wystarczyć prosta rozmowa. Często problemy, jakie nas dotykają po prostu nas zaskakują, bo wcześniej nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia, nie napisano o nich w książkach albo nie wykładano na uczeniach. Nie ma gorszej sytuacji, jak zaskakujący nas problem i brak kogoś pod ręką. Jeśli trafiliście na moją stronę, to znaczy, że jeśli nie ja, to kilkudziesięciu współpracujących ze mną ekspertów potrafi rozwiązać Wasz problem. Wszystko zaczyna się od nieobowiązującej rozmowy. Nikt nie jest Wam w stanie pomóc nie wiedząc w czym ma pomóc. W trakcie rozmowy oszacujemy trudność zadania i może nawet określimy jego koszt. Zwykle to ja dobieram metody i środki, oraz ludzi, jacy rozwiążą Wasz problem. Ale zapewniam, że wskażę takie rozwiązanie, albo – gdy przyszliście za późno – powiem, że dany problem jest nie do rozwiązania. Nie zarabiam na oszukiwaniu Klientów, gdyż zależy mi na długofalowej współpracy. Mam wielu Klientów, którzy płacą mi tylko za to, że podpowiadam im rozwiązania i wskazuję jak można je zrealizować.

 

Zobacz wszystkie pytania

Czym są fraudy?

Fraudy – oszustwa, nadużycia, przestępstwa korporacyjne, korupcja – to wszystko co powoduje, że stajemy się ofiarą osób nieuczciwych, nielojalnych i nierzetelnych, które narażają nas na szkody by samemu uzyskać korzyść, ja nazywam fraudem. Dzisiaj coraz więcej firm i osób prywatnych staje się celem nadużyć. Oszustwa to zmora naszych czasów. Wielu nieuczciwych ludzi widząc okazję do popełnienia oszustwa, mając do tego jakiś motyw oraz umiejąc sobie to jeszcze zracjonalizować, może oszukać naszą firmę, nas samych chcąc wyłącznie uzyskać jakąś osobistą korzyść. Oszuści potrafią nas okradać, narażać nas na straty oszukując i kradnąc niewielkie ilości i rzadko ale sukcesywnie i latami. Wiedzą, że duża strata może być przez nas wykryta. Ale okradanie nas pomału i niewielkimi kwotami, może być przez nas niezauważalne. Okradają nas też Ci, którym ufamy – takie osoby robią wszystko, byśmy wierzyli w ich dobre intencje. Przecież przyjaciół o dobrych współpracowników nie będziemy o nic podejrzewać.

Zobacz wszystkie pytania

Czy możecie sprawdzić mi firmę lub osobę?

Tak, sprawdzamy ludzi i firmy. Korzystają z nas Ci, którzy chcą wiedzieć, kto chce z nimi robić interesy, kim jest osoba, która usiłuje zostać klientem naszych Klientów. Korzystają już z tego firmy finansowe, które chcą zweryfikować swoich potencjalnych Klientów. Paru moich Klientów wysyła mi mailem lub sms-em informacje o osobach, które chcą się z nimi spotkać. Mam kilka klientek, które szukając swojej “drugiej połowy” sprawdzają nowo poznanych kandydatów do ich serc szczególnie wtedy, kiedy panowie twierdzą, że są samotni. Koszt takich sprawdzeń zależny jest od skomplikowania, czasu w jakim Klient chce uzyskać informację oraz samego zakresu informacji. Najczęściej nasi Klienci przekazują nam informacje, jakie ujawniają ich rozmówcy a my tylko te informacje weryfikujemy. Jestem w stanie w niektórych przypadkach zweryfikować informacje nawet w kilka godzin. To wystarczający czas, by podjąć decyzję o spotkaniu z daną osobą, albo o odrzuceniu aplikacji kredytowej. Jeśli zakres informacji jest szerszy, a to co mam sprawdzić, wymaga czasu i np. wymaga wyjazdu poza granice kraju, to może potrwać i kosztować. Ale nim cokolwiek zrobimy, zostaniesz poinformowany, ile kosztuje sprawdzenie firmy lub osoby. Tu preferujemy stałe kontrakty. W ich ramach możesz uzyskać za stałą opłatą możliwość sprawdzania wielu osób i firm za niewygórowaną cenę. Jeśli przekroczysz określony limit sprawdzeń, płacisz oczywiście dodatkowo, ale będą to opłaty niższe, niż jednorazowe sprawdzenie. Do sprawdzeń wykorzystujemy zaprzyjaźnione firmy zajmujące się wywiadem konkurencyjnym, ale także korzystamy ze sprawdzonych i rzetelnych agencji detektywistycznych a także kancelarii prawnych rozsianych po całej Polsce i świecie.

Zobacz wszystkie pytania

Czy prowadzicie analizy na zlecenie?

Tak, na zlecenie naszych Klientów, możemy przeprowadzić dokładne analizy w zadanym zakresie. Specjalizujemy się w badaniach regionu, w którym planowane są inwestycje zagraniczne. Takie analizy obejmują sytuację polityczną i gospodarczą w danym regionie, obejmując badaniem kwestie bezpieczeństwa oraz wskazanych przez klienta zakresów.
Nie – nie jesteśmy tak wszechstronni jak inni, ale w zależności od zainteresowania Klienta, możemy dotrzeć do określonych ośrodków analitycznych, dysponujących ekspertami oraz własnymi źródłami informacji. Tu współpracujemy z ekspertami z wielu dziedzin – od byłych analityków wywiadu różnych służb obecnie zajmujących się analizami po specjalistów zajmujących się rynkiem podróbek czy znających branże utylizacji odpadów. Działania ekspertów mogę wzmocnić detektywami czy partnerami, dzielącymi się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo działają już w danym mieście czy regionie. Czasami Klient może mieć specyficzne oczekiwania, jeśli nie możemy ich zrealizować, zawsze możemy stworzyć nowe możliwości pozyskiwania niezbędnych informacji.

Zobacz wszystkie pytania

Mam firmę pożyczkową, jak szybko możecie sprawdzić Klienta?

Dla firm, które chcą znać tylko podstawowe informacje takie jak weryfikacja czy dane osoby podają dane prawdziwe, albo czy firma faktycznie prowadzi pod określonym adresem realną działalność, oferuję błyskawiczne sprawdzenie Klienta. W zależności od ilości sprawdzeń tygodniowo, cena za taką usługę maleje. Już dzisiaj współpracują z nami detektywi w całej Polsce. Mamy również dobre narzędzia pozwalające szybko dotrzeć do danej osoby w całej Polsce. Ponieważ współpracujący z nami detektywi mają uprawnienia detektywistyczne, będąc u takiego klienta, są w stanie zobaczyć więcej niż Państwa pracownik. Jeśli pojawiają się wątpliwości, zrobią też szybki wywiad o Kliencie. To znacznie redukuje ryzyko fraudu. Nasi współpracownicy i kooperanci mogą też dostarczyć do Klienta umowę do podpisu i zweryfikować informacje, jakie Klient państwu przekazał. W przypadku ustalenia stałych ilości sprawdzeń – możemy ustalić jedną, stałą miesięczną opłatę za taką usługę. Nasi współpracownicy są bardziej sumienni niż korporacje taksówkarskie czy kurierzy.

Zobacz wszystkie pytania

Czy zajmujecie się poszukiwaniem majątku i osób?

Oczywiście. Współpracują z nami eksperci w tym zakresie. Jesteśmy w stanie podjąć się zadania poszukiwania majątku i osób. Zakres działania obejmuje cały świat. Tu też współpracujemy ze specjalistami działającymi w danym kraju. Oczywiście takie poszukiwania trwają i są kosztowne. Natomiast skuteczność takich poszukiwań zależna jest od wiedzy jaką przekazujesz nam Ty, Drogi Kliencie. Zdarzyło już się nam znaleźć obywatela pewnego wschodniego kraju mając tylko jego nr paszportu a także moi współpracownicy znaleźli maszyny, jakie nie miały prawa istnieć.

Zobacz wszystkie pytania

Możecie sprawdzić, czy w mojej firmie jest zainstalowany podsłuch?

Jak najbardziej. Współpracujemy z najlepszymi ekspertami w tej branży. Lokalizujemy wszelkie rodzaje podsłuchów – od przewodowych, po bezprzewodowe. Istnieje bardzo wiele rodzajów i technologii podsłuchów. Staramy się wykrywać także podsłuchy bierne i aktywne. Te pierwsze, są trudne do wykrycia, ale nie dla naszych ekspertów i stosowanych przez nich technologii. Jeśli chodzi o sprawdzanie pomieszczeń, dobrze robić to przed spotkaniami, na których Państwo chcecie mieć pewność, że nikt Was nie podsłuchuje. Wtedy zajmujemy się także pilnowaniem aby po sprawdzeniu, nikt nie próbował dostać się do pomieszczenia. Mogę też dla Państwa stworzyć bezpieczny pokój, gdzie nikt nie będzie mógł Was podsłuchiwać. Nie jest to tania zabawka, ale gwarantuje poufność Waszym rozmowom. Coraz więcej firm chroniących swoje tajemnice decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Pomagamy również w stworzeniu bezpiecznych kanałów wymiany informacji – także emailowej.

Zobacz wszystkie pytania

Czy możecie mi pomóc w nietypowej sprawie?

Nie mamy rozwiązań na każdą okoliczność. Ale zapoznając się z Twoim problemem, możemy znaleźć rozwiązanie. Od ponad 25 lat zajmuję się pomocą w rozwiązaniu problemów nurtujących moich dotychczasowych szefów, zatrudniających mnie firm i osób. Cechą charakterystyczną zlecanych mi zadań było to, że problemy jakie spotykały moich Zleceniodawców były bardzo często nietypowe. I jak pokazuje mi doświadczenie, nie istnieje remedium na każdy problem, kryzys czy dramat. Natomiast to co wyróżnia moją firmę od innych, to nie wciskanie kitu. Jeśli coś w moim przekonaniu jest niemożliwe do zrealizowania, powiem Ci to. Jeśli jednak zobaczę rozwiązanie, jak trzeba szybko stworzę dla Ciebie nową usługę. Przy wsparciu w sytuacjach kryzysowych, trzeba umieć szybko podejmować właściwe decyzję i umieć improwizować. Ja z improwizacji stworzyłem warsztat pozwalający stworzyć usługę dostosowaną do aktualnych potrzeb moich Klientów. A dzięki temu, że z wieloma osobami i firmami współpracuję już lata, wiem na co tych ludzi stać. Dlatego z całą odpowiedzialnością za słowa, mogę powiedzieć, iż nie ma dla nas spraw nietypowych. Są za to sprawy wymagające niekonwencjonalnego działania, a czasami wysokich kosztów. Dlatego jeśli martwi Cię, że może wydarzyć się coś złego, że planowana inwestycja wymaga sprawdzenia, ochrony, czy monitorowania, albo masz obawę, czy zaplanowane działania nie zostaną przez kogoś storpedowane, nie podejmuj decyzji bez asekuracji. A o asekurację zapytaj mnie.

Zobacz wszystkie pytania

Czy pomagacie w prowadzeniu firmy?

Oczywiście. Założyłem firmę, by doradzać i pomagać w prowadzeniu biznesu. Jesteśmy w stanie prowadzić przedstawicielstwo Twojej firmy, ale również pomagamy zarządzać Tobie w prowadzeniu biznesu. Wielu ludzi czasami jest zmęczonych prowadzeniem biznesu, czasami chcą odpocząć, przejść nawet na emeryturę ale jak uczy doświadczenie, bardzo trudno znaleźć im partnera, który zrobi dokładnie to czego on chce, dopilnuje biznesu pod nieobecność Właściciela albo będzie rzetelnie, bez nadużywania zaufania prowadził firmę lub jej przedstawicielstwo. Jeśli z w/w powodów trafiłeś na moją stronę, to już wyjaśniam jak działam. Przychodzisz do mnie ze swoim problemem. Referujesz go a ja składam Ci propozycję jego rozwiązania. Mogę zainstalować w Twojej firmie system, dzięki któremu będąc w domu, na swoim jachcie, w rezydencji na Seszelach, będziesz doglądał co się w firmie dzieje albo ja będę Cię informował o wszystkim co chcesz wiedzieć. Możesz w tym czasie wyznaczyć pełnomocnika. Może być to osoba, której Ty ufasz albo przedstawimy Ci człowieka, któremu my ufamy. W jednym i drugim przypadku koło wskazanych osób są też nasi eksperci, służący radą, patrzący na działania wyznaczonych osób i realizujących działania mające Twoją akceptację. Zrobimy tylko to, na co mamy Twoją akceptację. Wiemy, że zaufanie buduje się długo, traci błyskawicznie. Nam zależy na Twoim zaufaniu i satysfakcji. Wiemy również, czym jest utrata reputacji. A ja dbam o reputację swoją i swojej firmy. Do tej pory nie mam niezadowolonego Klienta. Jeśli zechcesz przekazać biznes swoim dzieciom, możemy im pomagać, dać im dobrych doradców oraz wspierać w prowadzeniu rodzinnego biznesu, uważając by ktoś nie wykorzystał ich braku doświadczenia, lub młodzieńczej fantazji. Wszystko co nam zlecisz, będzie przedmiotem umowy. Ale jedno możemy Ci zagwarantować – o wszystkim będziesz informowany. Niezależnie, czy nie będziesz obecny kilka tygodni czy kilka lat.

Zobacz wszystkie pytania

Zajmujecie się czystością?

Nasi Klienci wymagają od nas, byśmy byli wszechstronni. Ponieważ specjalizujemy się w likwidowaniu zagrożeń u naszych Klientów, w gronie naszych kooperantów, mam firmę sprzątającą. Nierzetelna i nieuczciwa firma sprzątająca, może doprowadzić do sporych kłopotów. Osoby sprzątające też bywają nierzetelne i nieuczciwe. Mogą coś ukraść, zniszczyć. Osoby zajmujące się czystością, mogą zostać wykorzystane przez cyber-przestępców – mogą włożyć zainfekowaną płytkę CD do czytnika płyt w komputerze, albo podmienić pendrive na biurku, na tak, który zawiera szkodliwe oprogramowanie szpiegowskie. Często trzeba też szybko dokonać w firmie remontu, odnowić gabinet zwolnionego menadżera, albo przenieść szybko firmę do nowego biura – tym zajmuje się spółka partnerska. To firma, która spełnia moje wygórowane, bo podyktowane oczekiwaniami Klientów wymagania.

Zobacz wszystkie pytania

Jak szybko działacie?

Natychmiast albo ASAP – to cecha moich wszystkich przedsięwzięć. Czas zawsze gra rolę. Dlatego w sytuacji, kiedy wszystko jest już ustalone, ewentualne środki finansowe są już na koncie firmy (przedpłata) – działamy bez zbędnej zwłoki. Staramy się, by zlecenia wykonywane były w ciągu 48-72 godzin – większość spraw wymaga szybkiego działania, gdyż im szybciej od zaistniałego zdarzenia działany, tym większa jest szansa powodzenia i tum mniejsze są nasze koszty. Dlatego nie zachęcam Klientów do zwlekania z decyzją.

Drugą charakterystyczną cechą moich usług jest to, że sukcesywnie z ich realizacją, informuję o postępie prac. Klient musi wiedzieć, że pracujemy i jakie uzyskujemy dla niego informacje czy jaki jest postęp naszych działań. Bardzo często moi Klienci przerywają działania, bo uznają, że te informacje czy działania jakie zostały zdobyte lub zrealizowane im wystarczą i spełniają ich oczekiwania. To pozwala na oszczędzenie środków i obniżenie kosztów. Nie naciągam moich Klientów. Ich satysfakcja jest dla mnie dodatkowym bonusem. Klient zadowolony, w pełni usatysfakcjonowany wraca i poleca mnie swoim znajomym.

Zobacz wszystkie pytania

Co to jest ochrona kontrwywiadowcza podmiotów gospodarczych?

Biznes w Polsce niestety zrobił się miejscami bardzo agresywny. W pogoni za zyskiem, firmy czasami nie powstrzymują się przed działaniami agresywnymi. Atakują poprzez wynajęte trolle w mediach społecznościowych, sięgają po mechanizmy czarnego PR, nie cofają się przed podejmowaniem ataków ddos czy bardziej agresywnych, a nawet bezprawnych działań. Są firmy, które werbują pracowników konkurencyjnych firm, płacąc im spore pieniądze za poufne informacje czy działania niszczące strategiczne plany firm. By sobie z tym poradzić, trzeba znaleźć źrodła przecieków, rozpoznać kto jest źródłem Państwa kłopotów, kto Wam szkodzi, kto naraża Was na straty. I od tego mam bardzo dobrych specjalistów, oraz posiadamy bogate doświadczenie w przeciwdziałaniu takim wrogim działaniom. Największy sukces jaki można w takiej sytuacji odnieść, to zebrać dowody działania, znaleźć mocodawcę i wykorzystać to, że ktoś działa na Waszą szkodę.

Zobacz wszystkie pytania

Zajmujecie się wywiadem konkurencyjnym?

Wywiad konkurencyjny to nie wywiad gospodarczy. To legalne działania pozwalające na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Na czym to polega? Na słuchaniu, obserwowaniu i monitorowaniu działania konkurencji. Nie zajmujemy się działaniami niezgodnymi z prawem. Ale wykorzystujemy słabości konkurencji. Np. obserwując punkty logistyczne, możemy odczytać czy zwiększa się czy zmniejsza sprzedaż. Czasami rozmawiamy z dostawcami usług czy obserwujemy media społecznościowe weryfikując publikowane tam informacje. Możliwości legalnego sprawdzania, co dzieje się u konkurenta za miedzą jest bardzo wiele. My dysponujemy tutaj całym wachlarzem możliwości oraz najlepszymi ekspertami w w/w zakresie. Ci ludzie dostrzegają to, co inni bagatelizują. Dodatkowo do zebranych informacji możemy dostarczyć Ci analizę w zakresie jaki Cię konkretnie interesuje.

Zobacz wszystkie pytania

Co to jest systemowy monitoring przedsiębiorstwa celem wykrywania nadużyć?

To wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem nadużyć. Dzisiaj żadna już firma, dbająca o wysokie przychody z działalności, nie pozwala sobie na brak monitoringu ryzyka fraudów. Ja poprzez moich partnerów posiadam niedrogie za to bardzo efektywne narzędzia, pozwalające wykrywać nadużycia i w to w czasie realnym ale rownież uzyskiwać informacje dające budować bezpieczny CRM oraz niwelować o ponad 90% straty z tytułu oszustw i nieuczciwości pracowniczej. Jak to robimy? Wystarczy zaimplementować i wdrożyć w Twojej firmie systemy monitorujące działania pracownikow, w samochodach zainstalować GPSy, uruchomić monitoring działania pracownika w sieci i na końcu zainstalować system antyfraudowy, który wykorzystując algorytmy opisujące występujące lub grożące Twojej firmie fraudy, wykrywa każdą najmniejszą anomalię, sygnalizując, że dzieje się ciś niedobrego w Twojej firmie. Przeszkoleni przeze mnie pracownicy, sprawdzą co się dzieje i jeśli okaże się, że anomalia sygnalizowała już zamiar oszukania czy naruszenia, dane działanie zostanie zablokowane, a pieniążki zamiast do kieszeni oszusta pozostaną nietknięte w kasie Twojej firmy powodując, że koszty operacyjne firmy zaczną spadać za to wzrosną zyski Twojego przedsiębiorstwa. I co jest ważne -inwestycja w nasze rozwiązania nie jest zbyt kosztowna, za to zwraca się bardzo szybko. Jeśli chcesz prześcignąć szybko konkurencję, wybierz mnie bym wdrożył u Ciebie system wykrywania nadużyć. Mam już na koncie kilka takich wdrożeń i wiem, że warto je wykonać.

Zobacz wszystkie pytania

Co to są anomalie i po co się je wykrywa?

Spryt wielu nieuczciwych osób nie jest czymś co można lekceważyć. Ponieważ wiele oszustw i fraudów jest trudno-wykrywalna, jedną z metod ich wykrycia jest wykrywanie anomalii. Sprytny oszust doskonale rozpoznaje teren i działa tak, by trudno było go wykryć. Bardzo uważa, jest ostrożny, często posługuje się “słupami”, wykorzystuje do swoich działań zupełnie nieświadome ofiary. Ale sam jest człowiekiem i popełnia błędy. Jeśli skradnie czyjąś tożsamość, by dokonać wyłudzenia, nauczy się życiorysu i danych osoby na pamięć. Ale jedna literówka, może zburzyć cały jego misterny plan. Oszust może stworzyć kopię istniejącej firmy, ale nie może np. zarejestrować witryny internetowej pod adresem autentycznie działającej firmy. Te drobne pomyłki, niezgodności w danych – to anomalie, które wykrywa się poprzez weryfikację danych przedkładanych do weryfikacji w firmie, jaką biorą na cel oszustwa. Dlatego oferuję moim Klientom usługę weryfikacji danych w zakresie wykrywania i sprawdzania anomalii.
Jak to działa? Przesyłasz mi dane jakie Klient Tobie przedkłada, a Ty informujesz go, że dane te zostaną zweryfikowane. Już samo poinformowanie o tym, u większości nieuczciwych osób wywołuje panikę, którą Wasz pracownik może zauważyć. Jednak spora grupa oszustów jest pewna, że wszystko w ich misternym planie zostało zrobione dobrze. Dlatego my weryfikujemy dane i potrafimy dostrzec różnice w tym, co mówi Państwa Klient z tym, co dostrzeże nasz analityk i detektyw. Czasami może to być błąd, ale najczęściej to sygnał, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia.
Taką weryfikację możemy zrobić w sposób jawny lub poufny – wybór należy do Państwa. Taka weryfikacja pozwala na wykrycie sporej liczby wyłudzeń i oszustw – od wyłudzeń VAT po oszustwa bankowe.

Zobacz wszystkie pytania

Czy możecie dla nas skontrolować firmę?

Na Państwa zlecenie jesteśmy w stanie w sposób jawny skontrolować firmę. Mając państwa pełnomocnictwo, możemy np. zweryfikować informacje, jakie podają przedstawiciele firmy Państwa instytucji. Oczywiście firma musi wyrazić na to zgodę, ale jest to też element weryfikacji oraz uczciwości firmy. Moi kontrolerzy podpisują NDA z firmą, jaką mają sprawdzić i zachowują wiedzę z kontroli tylko dla siebie oraz zlecającego, czyli dla Was. Raport z takiego sprawdzenia przekazywany jest też do wiedzy przedstawicieli kontrolowanej firmy. Jeśli wnoszą oni zastrzeżenia, są one umieszczane w protokole rozbieżności. Całość materiału przekazywana jest za wiedzą kontrolowanego podmiotu Państwu. To bardzo skuteczne narzędzie weryfikacji Państwa kontrachentów, potencjalnych Klientom w sytuacji, kiedy przedstawiane przez nich dane czy ich zachowania budzą Wasze wątpliwości. Ta usługa wykorzystywana jest przez moich Klientów, kiedy na etapie weryfikacji danych pojawiają się dyskusyjne i budzące wątpliwości informacje. Wtedy Klienci stawiają jako warunek dalszej współpracy przejście kontroli przeprowadzonej przez moich kontrolerów. Koszt takiej kontroli ponosi Państwa Klient. Nie jest on wysoki ale uzależniony jest od ilości danych jakie nasi kontrolerzy muszą zweryfikować oraz od wielkości firmy Państwa Klienta. Przy dużych firmach ilość wykonanej pracy wzrasta, stąd i koszt kontroli jest większy. Dbam jednak o pełną przejrzystość naszych działań oraz ich rzetelność.

Zobacz wszystkie pytania

Czy i jak szkolicie?

Tak, szkolimy. Specjalizujemy się w szkoleniach związanych z fraudami, korupcją, przestępczością korporacyjną, oraz fraudami sprzedażowymi. Specjalizujemy się w szkoleniach podnoszących świadomość pracowników w zakresie przeciwdziałania oszustwom i wyłudzeniom. Szkolimy także osoby zajmujące się przeciwdzialaniem rożnego rodzaju patologiom w biznesie: w zakresie cyberbezpieczeństwa, fraudow, wyłudzeń, koruopcji, defraudacji i wielu innym.
Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkolenia pozwalające pracownikom infolinii oraz doradcom sprzedażowym rozpoznawać zagrożenia fraudowe już na etapie konfrontacji z Klientem. Takie szkolenia znacząco wpływają na świadomość i odpowiedzialność pracownikow sprzedażowych oraz ma znaczący wpływ na wzrost jakości portfela Klientów.

Większość szkoleń przeprowadzam osobiście. Preferujemy szkolenia na trenie firm – dojeżdżamy albo organizujemy dla Państwa szkolenia zamknięte. Chętnie wykorzystujemy eventy firmowe – np. spotkania sprzedażowe. Zachęcam też do szkoleń organizowanych dla nowo zatrudnianych pracowników. Rownież prowadzę szkolenia indywidualne na zasadach sesji mentorskich.
Na życzenie Klienta, wspieram się też ekspertami z rożnych dziedzin.

Np. oferujemy szkolenia z zakresu cybersecurity, korzystając z unikalnego “poligonu”, gdzie Państwa specjaliści mogą uczyć się nie tylko przeciwdziałania różnym formom cyber ataków ale jak się przed nimi realnie bronić.
Na Państwa życzenie możemy ściągnąć specjalistów z określonych dziedzin, by podnieść wysoko kwalifikacje Waszych pracowników. Zachęcamy do kontaktu bezpośredniego i przedstawienie nam problemu, jaki możemy zlikwidować naszymi szkoleniami.

Zobacz wszystkie pytania

Komu pomagacie? Czy tylko dużym firmom?

Pomagam każdemu – jednoosobowej spółce i spółce notowanej na GPW. Małym, dużym i średnim przedsiębiorstwom. Osobom prywatnym, właścicielom biznesów ale i pracownikom czy członkom kierownictwa. Ale moja pomoc jest odpłatna – żyję z pomagania innym, to moje i moich współpracowników źrodło dochodów. Pierwsze spotkanie zawsze jest gratis – za kolejne niestety musisz zapłacić. Nasze stawki są niższe niż stawki doradców z Big4. Ale czasami Państwa problemy wymagają sporych kosztów. Czasami jednak może się okazać, że Wasz problem, można rozwiązać bardzo prostymi środkami i możecie być pozytywnie zaskoczeni ceną jaką przyjdzie Wam zapłacić. Najważniejsze, byście Państwo się skontaktowali i podzielili Waszym problemem. Zrobimy wszystko, by satysfakcja była obustronna.

Zobacz wszystkie pytania

Czy budujecie komórki antyfraudowe?

Tak i nie ukrywam, że akurat tutaj mam bogate doświadczenie – stworzyłem i nadzorowałem dwie, chyba najlepsze komórki antyfraudowe w Polsce. Potem nimi zarządzałem. Dlatego jestem w stanie stworzyć taką komórkę w Twojej firmie, później pomagając jej z zewnątrz w doskonaleniu oraz dostarczając niezbędne narzędzia. Pomogę Państwu dobrać kadry, wybrać z grona Waszych pracowników odpowiednich ludzi i ich wykształcić. Jako jedyna firma w Polsce jesteśmy w tej kwestii specjalistami. Takie komórki dobrze wyposażone w narzędzia, pozwalają na eliminację zagrożenia fraudami, korupcją oraz innymi firmami nadużyć w firmie oraz dają sporą przewagę konkurencyjną. Ich funkcjonowanie nie zakłóca działania firmy ale zwiększa jej efektywność.

Zobacz wszystkie pytania

Zajmujesz się cyberbezpieczeństwem?

Oczywiście. Jeśli świadczymy usługi zabezpieczające prowadzenie biznesu, musimy mieć też najlepsze rozwiązania chroniące firmy przez zagrożeniem związanym z siecią i internetem. Współpracujemy z firmami, które przeprowadzają testy penetracyjne (pen-testy), bo od tego trzeba zacząć, by wiedzieć czy Państwo macie słabe strony. Potem przedstawiamy listę działań, jakie musicie Państwo wykonać, by zabezpieczyć rozpoznane słabe punkty. Staram się zachęcić Klientów, by podejmowali działania zabezpieczające niż czekali, aż coś w firmie się stanie. Niestety większość firm działa, dopiero jak zostaną zaatakowane. Oczywiście w takich sytuacjach też jestem w stanie pomóc. Ale o dobre firmy działające w branży cyber-security jest bardzo trudno. Więc proponuję od razu podpisać ze mną umowę na zarządzanie cyber-bezpieczeństwem albo być przygotowanym na to, że gdy Was zaatakują, to atakują i innych a ludzie się nie rozerwą. Dlatego zachęcam – nie czekaj. Napisz email, zadzwoń – przejdź testy, zaimplementuj podstawowe rozwiązania, przeprowadź szkolenia i niech Twoi admini współpracują z naszymi ekspertami. Nobody is perfect!

Zobacz wszystkie pytania

Czy możesz mi sprawdzić firmę?

Tak. Wielu moich Klientów, szykując się do podpisania umowy z nowym podmiotem, mając problemy z podmiotem, który zachowuje się dziwnie i chce np. przedłużyć umowę, albo chce kontynuować współpracę, chociaż np. ma wydłużające się przerwy w płatnościach – przychodzi do mnie, przekazuje mi posiadane informację i oczekuje, że pomogę podjąć im decyzję, co z danym podmiotem robić dalej. Nie jestem wróżką a moi analitycy też mogą mieć za mało danych. Dlatego oferuję moim Klientom możliwość sprawdzenia podmiotu. Dalsza decyzja co do współpracy z daną firmą jest zależna od ustaleń moich kontrolerów. Moi ludzie jadą do Klienta, sprawdzają jego kondycję, wyjaśniają niejasności i pod koniec dnia, masz już odpowiedź na pytania o przyczyny problemów z Klientem. Potem otrzymujesz raport, pozwalający Ci udokumentować swoją decyzję. Daje Ci to niebywały komfort w działaniu. I co zauważyłem, podmioty, które chcą oszukać moich Klientów, zwykle robią wszystko,  bym nie mógł ich skontrolować. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy dany podmiot gra uczciwie, pada nad wyraz szybko….

Zobacz wszystkie pytania

Jesteś detektywem? Jesteście agencją detektywistyczną?

Nie, nie jestem a moja firma nie jest agencją detektywistyczną. Ma to swoje oczywiste plusy. Firm detektywistycznych jest jak grzybów po deszczu. Wciąż powstają nowe. Idąc do agencji detektywistycznej, nie wiesz co Cię może spotkać. Ty sam nie wiesz, który detektyw jest uczciwy, a który np. ma kontakty z bandytami albo nie jest szczelny i o swoich klientach opowiada innym.

Działam w branży bezpieczeństwa i fraudów od ponad 20 lat. Bezpośrednio współpracuję z wieloma, bardzo dobrymi agencjami detektywistycznymi. Gdy jest taka potrzeba, pod telefonem mam kilkudziesięciu detektywów, gotowych działać według ściśle określonych zasad. Wiele agencji wyspecjalizowało się w różnych dziedzinach. Jedni są świetni w określonych branżach. Współpracuję z agencją detektywistyczną, w której detektywami są tylko kobiety. Dlatego przychodząc do mnie i dzieląc się swoim problemem powinieneś mi zaufać. Informacje jakie mi przekazujesz, pozostają wyłącznie do mojej dyspozycji. Wiedząc, co należy zrobić, ja nawiązuję kontakt z detektywami z określonych branż, krajów czy wyspecjalizowanych w określonym typie działań. Oni otrzymują ode mnie zadanie. Wiedzą, że pracują wyłącznie dla mnie i mojego Klienta. Nie interesuje ich kim on jest (jeśli chce zachować pełną anonimowość). Jest to o tyle ważne, że w niektórych sprawach, lepiej by nikt nie wiedział, kto jest zlecającym. To dodatkowe bezpieczeństwo dla Klienta. Czasami osoby obserwowane chcą wiedzieć, kto jest zleceniodawcą. Co najwyżej dowiedzą się, że jestem to ja albo anonimowy zainteresowany.  Gdy Ty idziesz do detektywa, niestety detektywi potrafią wyczyścić portfel. Ja wiem jakie stawki ma konkretny detektyw, ile ma zleceń, mogę ponegocjować. Detektywi też lubią ze mną współpracować, bo wiedzą, że dostaną dobre zlecenia i jasne zadania. Ja wiem jak ich zadaniować. Wspólnie prowadziliśmy działania w wielu sprawach, w kraju i za granicą, więc zawsze odbierają ode mnie telefon. Z drugiej strony wiele informacji uzyskujemy dzięki temu, iż wiem co robią znacznie szybciej niż robią to inni detektywi. Mogę też wysłać w jednej sprawie, nie znających się dwóch detektywów i dzięki temu wiem, czy któryś nie ściemnia. W ten sposób Ty otrzymasz interesującą Cię informację, pozostaniesz anonimowy, a zapłacisz mniej, niż gdybyś robił to sam z nieznanym Ci detektywem. A rynek usług detektywistycznych niestety nie jest jednorodny. I możesz przepłacić za coś, co jest nic nie warte.

Zobacz wszystkie pytania

Mam na prawdę nietypowy problem…

Zapewniam, że nietypowe problemy to moja specjalność. Czy podejrzewasz swojego biznesowego czy życiowego partnera, czy zaginęło Ci dziecko, czy giną Ci pieniądze z konta – to co dla Ciebie jest nietypowe, prawdopodobnie jest typowe dla mnie. Zajmuję się wszelkiego rodzaju sytuacjami kryzysowymi od przeszło 25 lat. Mógłbym tu wymieniać różne case’y, przypadki i sytuacje. Wszystko co spotyka człowieka, niezależnie kim jest, jak ciężki jest kaliber doświadczenia czy jego skala – należy rozpocząć od jednego – porozmawiaj z kimś, kto może się zna na tym, co Ciebie spotkało. W 2016 roku pożegnałem się z świetną firmą, z którą żyję w przyjaźni do dzisiaj i rozpocząłem własną dzialalność. Stworzyłem ją, bo pracując w korporacji dostrzegłem, że firmy jakie pomagam chronić przed trudnymi sytuacjami, są bezpieczne. Ale ludzie poza tą firmą, nie wiedzą jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy ktoś, komu ufali, okrada ich. Nie wiedzą co zrobić, gdy czują, że coś się w ich otoczeniu dzieje dziwnego. Moi znajomi polecali mi swoich znajomych, bym im pomógł. Pracując dla wielkiej korporacji, nie mogłem im pomagać – byłem też często w konflikcie kompetencyjnym – gdy byli klientami mojej firmy. Dlatego dzisiaj mogę odpowiedzieć – gdy Ty zadzwonisz, napiszesz email, spotkamy się, Twój problem, zagadka z jaką się borykasz nie rozwiąże się, ale nie będziesz w tym sam. A co dwie głowy, twoje pieniądze a moja wiedza i możliwości – to bardzo wiele, by prawie każdy problem rozwiązać.

Zobacz wszystkie pytania

Czy jest coś, czego nie zrobisz?

Tak, na pewno nie złamię prawa. Nikt mnie do tego nie zachęci. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że kocham wolność, ale również dlatego, iż 99% spraw jakie można zrealizować łamiąc prawo, można wykonać tego prawa nie łamiąc. Tak, nie trzeba łamać prawa, by osiągnąć określony cel. Nie trzeba mordować współmałżonka, by się z nim rozstać. Nie stracisz też fortuny przy podziale majątku, jeśli zdobędziesz dowody, że twój współmałżonek wiedzie podwójne życie, albo to on popełnia przestępstwo. To tylko przykład – ale tak jest ze wszystkim. Łamanie prawa to droga na skróty – ja proponuję trzymanie się drogi zgodnej z przepisami. Zapewniam, że jest tańsza, skuteczniejsza i daje człowiekowi spokojnie spać. Pisząc tę odpowiedź na bardzo często zadawane mi pytania na chwilę się zamyśliłem. Trwało to troszkę. Nad czym się zastanawiałem? Nad 1%, bo wcześniej napisałem, że 99% spraw można zrealizować nie łamiąc prawa. Co mieści się w tym 1%? Chyba tylko morderstwo. Tego nie da się zrobić zgodnie z prawem. Ale przejęcie czyjegoś mienia? To już można zrobić zgodnie z prawem. Na pewno jak się spotkamy, znajdziemy rozwiązanie zgodne z prawem, nawet jak będziesz gotowy kogoś zamordować 🙂 Jest tyle możliwości popsucia komuś krwi… zgodnie z obowiązującymi przepisami!

Zobacz wszystkie pytania

Ciekną z mojej firmy dane, informacje – chyba mam kreta

Niestety “kret” czyli osoba, która działa w Twojej firmie ale na rzeczy Twojego konkurenta – to obecnie plaga. W wielu firmach zagnieżdżają się nie tylko “krety” konkurencji ale osoby współpracujące z zawodowymi oszustami i zorganizowaną przestępczością. Wyspecjalizowałem się w ich wykrywaniu oraz neutralizowaniu. Od razu zaznaczam, sprawa nie jest łatwa. Najpierw trzeba zbadać, czy to co czujesz, to nie “kret” ale na przykład brak zarządzania obiegiem informacji – albo bardziej po polsku – błędy w adresowaniu informacji poufnych. Może okazać się, że za dużo osób wie to, czego wiedzieć nie powinni. Czasami wtedy musisz zaimplementować systemowe i organizacyjne rozwiązania. Czasami wystarczy zainstalować Ci system DLP (Data Loss Prevention) oraz dobrze Ci go skonfigurować. Ale czasami trzeba zaangażować nie tylko detektywów, ale skoordynować to z działaniami służb zewnętrznych. Jedno jest pewne – “kret” naraża Cię na straty, kradnie Twoje informacje i powoduje, że tracisz pieniądze. Jeśli jest dobrze ukryty, może być bardzo blisko Ciebie i nie będziesz go nigdy podejrzewać. Bo kupiono go lata temu, gdy niechcący obudziłeś w nim poczucie zemsty i odwetu. Na pewno nie zwlekaj z decyzją o porozmawianiu o tym ze mną. A jeśli Twoje podejrzenia są słuszne, nie zwlekaj z decyzją o podjęciu konkretnych działań.

Zobacz wszystkie pytania

Co to są “działania specjalne”?

Jest taka scena w moim ulubionym serialu (Bilions – zachęcam do obejrzenia go w wolnej chwili), kiedy jeden z dwóch głównych bohaterów – Bobby “Axe” Axelrod grany przez świetnego Damiana Lewisa, widząc zbliżający się kryzys, dzwoni do swojego najbliższego współpracownika Mike “Wags” Wagnera i mówi mu: “Musisz dla mnie zrobić coś specjalnego”. Ten zaś dzwoni do szefa jego “bezpieczników” i rozpoczynają działania zmierzające do ustalenia, kto szkodzi firmie.

Ty jesteś takim Bobbym Axelrodem, a ja chciałbym być Twoim Mike’m Wagnerem – człowiekiem, który gdy spotykasz problem, potrzebujesz rady – sięga po cały wachlarz środków, by problem, kryzys rozwiązać, zażegnać, zneutralizować. Możesz być zaatakowany w mediach społecznościowych i chcesz wiedzieć, kto za tym stoi? Tracisz pieniądze i nie wiesz dlaczego? Ktoś ukradł Ci pieniądze z konta a twój bank nie chce Ci pomóc? Ktoś chce Ci przeszkodzić w biznesie? Trafiasz na oszustów i masz tego dosyć? Jakiś urzędnik kwestionuje Twoją uczciwość? Startujesz w przetargach i chcą od Ciebie “wziątki”? By Ci pomóc, czasami będzie trzeba zaangażowania wielu ludzi. I umiejętnie trzeba nimi pokierować, by otrzymać w wyniku takich “działań” konkretną informację lub rozwiązanie. Czasami trzeba koordynować kilka procesów realizowanych równolegle przez kilka zespołów: np. prawników, detektywów i ekspertów od wywiadu konkurencyjnego czy od czarnego PR. Najważniejsze, by na końcu Klient był zadowolony i miał poczucie, że zrobiono wszystko w danej sprawie.

Zobacz wszystkie pytania

Słyszałem, że macie drony?

Nie mamy, ale możemy mieć. Wykorzystujemy drony do naszych działań. Współpracujemy tu już z kilkoma dostawcami dronów. Tworzymy usługi dla naszych klientów w oparciu o drony. To, co czasami trzeba ustalać bardzo długo, wykorzystując do tego wielu ludzi, ja uzyskuję wykorzystując drona. Dostawcy mogą go wyposażyć w określone czujniki, podłączyć do systemu i obserwować – budowę, kompleks budynków, magazynów, czy jadące pojazdy. Z odległości 80 metrów, albo lecąc poniżej poziomu chmur, mając czułe kamery HD jest w stanie udokumentować to, co chce nasz klient. Możemy patrolować duże obszary terenu, możemy obserwować w dzień i w nocy co się na tym obszarze dzieje. I wszystko dokumentować. Gdy powiesz mi, co Cię interesuje, ja sprawdzę, co możemy dla Ciebie zrobić.

Zobacz wszystkie pytania

Czy pomagacie w kwestiach NIS?

Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę NIS, obecnie polska ustawa o NIS jest już w Sejmie. Jest to pierwsze w historii UE prawo, które ma zapewnić wysoki wspólny poziom bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii. Wszystko jeszcze jest możliwe, w tym zapisy ustawy – ale jedno jest pewne. I nowe polskie i unijne przepisy nakładają pewne obowiązki na tzw. “operatorów usług kluczowych” (OUK). Są to obowiązki w zakresie zapewnienia poziomu bezpieczeństwa i zgłaszania incydentów. Dotyczy to takich sektorów jak energetyka, transport (lądowy, wodny i powietrzny), ochrona zdrowia (hurtownie i apteki), bankowość i zaopatrzenie w wodę pitną, gaz, opał, etc. Wszystkie OUK będą zobowiązane do obowiązkowo powtarzanego co dwa lata pełnego audytu bezpieczeństwa zawierającego wszystkie elementy sprawdzenia infrastruktury krytycznej. Już teraz nasi Partnerzy przygotowani są na poniższe usługi związane z w/w audytami bezpieczeństwa:

  • audyty bezpieczeństwa
  • testy penetracyjne webaplikacji, sieci i systemów komputerowych, aplikacji mobilnych
  • testy socjotechniczne
  • red teaming
  • hardening (uszczelnianie, zabezpieczanie) systemów operacyjnych i urządzeń teleinformatycznych
  • weryfikację firmowych procedur bezpieczeństwa
  • projektowanie dedykowanych procedur i polityk bezpieczeństwa
  • analizę powłamaniową oraz działania z zakresu disaster recovery
Zobacz wszystkie pytania

Czy można Pana zaangażować jako doradcę naszego Zarządu?

Jestem otwarty na każdą formę współpracy. Podpisanie kontraktu, w którym mogę Państwu doradzać we wszystkich problemach bieżących, znacznie obniża koszty, zdejmuje Państwu wiele problemów z głowy, a angażując mnie, macie Państwo do dyspozycji “armię” ekspertów, gotową chronić Wasz biznes. Podpisanie i “wynajęcie” mnie może być czasowe (preferuję współpracę na okres próbny) jak i stałe. W większości przypadków z chwilą pojawienia się w Państwa firmie, zaczynamy budować w jej ramach pewną strukturę, wyszkolonych, znających firmę pracowników, którzy tworzą zręby profesjonalnej, działającej na nowoczesnych zasadach jednostkę antyfraudową. Później moja rola słabnie, bo znikają incydenty fraudowe, spada ją straty z tytułu fraudów a firma działa w sposób nowoczesny mając zagwarantowany niski koszt ryzyka. Jestem wtedy potrzebny tylko w sytuacjach na prawdę incydentalnych. Zostają w Waszej firmie eksperci, przeszkoleni, działający sprawnie, mający Wasze zaufanie, a ja jak każdy rzetelny mentor, mogę tylko cieszyć się Państwa sukcesem. Mogę się pochwalić, że w wielu koncernach drzwi dla mnie wciąż są otwarte i kiedy dzieje się większy problem, moi byli Pracodawcy szybko szukają rady. Z przyjemnością dołączę Państwa do grona zadowolonych Klientów

Zobacz wszystkie pytania